Bonsai
Imádom a növényeket és ez Matt-re is igaz!(: A kérdés most már csak az, hogy a bonsai szeretne-e minket? Az én szobám tele van növényekkel, véleményem szerint barátságossá teszik a környezetet! Már amelyik ugye szeret nálam lakni! ): Volt már olyan növényecském, aki nem szerette az abakomat vagy a szobámat! Mások viszont élvezik! Vajon a baonsai-jal mi lenne a helyzet?!
A bonsai 盆栽 mesterségesen, művészien alakított, formára metszett, esetleg hajlított fa. Nevezik tálas kertészkedésnek is, mivel a legismertebb formája a kis méretű, tálkákban nevelt és alakított fák tartása. Általánosan elterjedt tévhit,hogy a bonsai egy növényfaj. Ezzel szemben elvileg bármilyen fás szárú kétszikű növényből lehet bonsait nevelni, természetesen ennek azért korlátot szabnak az illető faj morfológiai jellemzői, például a túl nagy levélméret, az ágelágazások hiánya, vagy a túl nagy távolság a rügyek között stb. Másik tévhit, hogy a bonsai szobanövény. Ez csak a trópusi-szubtrópusi fajokból kialakított fácskákra igaz és ezekre is csak a saját természetes élőhelyükön uralkodó klimatikus viszonyokat megközelítő körülmények között. Megjegyzendő, hogy ezen fajok némelyikének életbentartása éppen speciális igényei (magas és kiegyenlített hőmérséklet, magas relatív páratartalom) miatt egy átlagos magyar lakásban szinte reménytelen vállalkozás.
Már a Tang-dinasztia idejében is ismerték a bonsait. Eredetét sokszor az ókori Kínának tulajdonítják, ahol, úgy hisszük, a gyógyítók ilyen módon szállították gyógynövényeiket. Régen a stílusosan megformált törzseken volt a hangsúly, amiket főleg állat- vagy misztikus figurák formájára alakítottak. Néhány ilyen darab máig is fennmaradt és nagy értéket képvisel. A japánok a bonsait a kínai stílusból vették át és az uralkodói nagykövetség hozta „divatba” Japánban (7–9 század).
A Kamakura időszakból származó penjing a Heian időszakbeli szokásokra hivatkozik és néhány papírtekercsre lett feljegyezve (megrajzolva). A Muromachi időszakban a penjing Japánban különféle formákat öltött. Csakúgy mint a Japán kert, ez is átvette a „Wabi-sabi” művészformát. Ebben az időben a bonszai még csak egy kiválasztott társadalmi réteg képviselőinek szórakozása volt.
Az Edo időszakban a bonszai nevelése már a daimyo, szamuráj, kereskedő és városlakó réteg számára is elérhetővé vált. A bonsai-cserép népszerűvé válását követően sok fazekasmester szakosodott kimondottan e típusú áru készítésére.
Szomorúan olvastam a cikkekben, hogy a bonsait nem ajánlatos szobanyövénynek alkalmazni nálunk! Sebaj! Akkor jöhet a kertbe! De mit is kell tennem vele? Ha te sem tudod, mit kedvel a bonsai-jocskád, szeretnéd megtudni, hogy neveld és ápold, akkor kattints a következő linkre, a ,,Bonsai Weboldalra". Rengeteg hasznos tanács és útmutató vár! Sok sikert a neveléshez!
Üdv.: Kara&Matt |