A teák világa
Egy fárasztó, hideg téli nap után az ember szívesen ül be a szoba melegébe, kapcsol be egy a hangulathoz illő zenét és figyeli az ablakból a hóesést miközben egy meleg teás csészét szorongat a kezében. De nem kell télnek lennie ahhoz, hogy valaki kedvenc italát fogyassza, hiszen rengeteg előnyös tulajdonsága van a teának, ami nem csak az ellazulásban és a melegítésben, hanem olykor problémák megoldásában is segít!
Én például a mindennapot borsmenta teával kezdem, ami fantasztikuson felpörgeti a napot és citromfű teával fejezem be, ami segít a békés álmokban. De nem csak mi rajongunk így a teákért, hanem kedvenc kultúránk, a Japánok világa is! Egy kis ízelítő az ő világukból:
A XII. század végén, Eisai zen szerzetes, aki zen buddhizmust és a teát meghonosította Japánban egy tézist írt a teáról ‘Kissa Yojoki’ címmel, amelyben így foglalta össze a tea jótéteményeit: ‘A tea egy életelixír és a hosszú élet varázsszere.’ A tea mindmáig egyik legfontosabb kulturális antropológiai szerepe az, hogy sokféle jótékony hatást tulajdonítva fogyasztásának, orvosságnak tekintik. A matcha esetében a tea nem csupán vízben oldható teaöntet, hanem magát a porrá őrölt levelet fogyasztjuk el a legnemesebb formában a lehető legnagyobb mérékben átadva testünknek a tea jótékony hatását.
Manapság a teafogyasztás minősége és formája is sokat változott, de még inkább nőtt az emberi szervezetre gyakorolt hatások kutatása és azok jelentősége. Az egyre elmélyültebb tudományos kutatás nep, mint nap publikált eredményei megnövelték az eredeti, különleges minőségű tea iránti érdeklődést és növelték a tea fogyasztását. A japán teák ma egyedülállóak abban a tekintetben, hogy a teljes gyártási lánc a gőzölést követően zárt, azaz tiszta. Különlegesek azért is mert gőzölt teák, bár a fermentáció gőzzel történő megállítása más vidékeken is használatos. Ez a tiszta, modern gyártási környezet teszi lehetővé azt, hogy a japán teákat alacsony hőmérsékletű vízzel is veszélytelenül el lehet készíteni. A japán teák egy részét igen pontos szabályok figyelembevételével lehet csak elkészíteni. A feldolgozás során felszabaduló mellékteák (mecha, yin, konnacha) sokkal kevesebb figyelmet igényelnek, de azért hálásan viszonozzák a gondoskodást. A sencha és a gyokuro teret ad az egyéni kreativitásnak, érdemes megfigyelni egymás teáit, tanulni egymástól.
Hát, tegyük mi is ezt! Tanuljunk egy két receptet a Japán ízvilágból, éljünk át egy igazi Japán teaszertartást, bővítsük eddigi tudásunkat az övékével! Ehhez rengeteg segítséget nyújt az alábbi link! Kóstolj te is bele!
Üdv.: Kara&Matt |