Japán babakultusz
Melyik az a játék, amely biztosan minden lány játékospolcán, kosarában szerepelt?! Hát persze, hogy a baba! Milyen aranyosak is a kislányok, mikor anyukásat játszanak. Öltöztetik, etetik, sétáltatják babáikat, mint az igazi anyukák! Szép dolog is ez! A Japán lányok gyerekkorának is meghatározó tényezői a babák, de más szemszögből! Nézzük meg miért is:
A babák kultikus szerepe, és a gyermeki világgal való összekapcsolódása a mai Japánban is élő jelenség. A leányok napja, a harmadik hó harmadik napja, a cseresznyevirágzás ideje, a babák ünnepe Japánban. Minden kislány egy lépcsőzetesen felépített, piros drapériával letakart emelvényen helyezi el a szigorúan meghatározott szerepű babákat, s az elrendezés is a hagyományokat követi.
Adatok arról, hogy e keleti országban a kislányok babával játszottak, s azokat évenként megrendezett ünnepeken ki is állították, már a 8-9. századból találhatók. Az Edo korból (1603-1867) már sok, igen művészi baba is fennmaradt, hiszen a lányok ünnepén kiállított babák gyakran több generáción keresztül kísérik a családok életét.
Egy teljes készletnek legalább 15 babából kell állnia, s ezek hagyományos japán öltözetet viselnek. Legfontosabbak a császár és a császárné ülő alakjai, melyek az emelvény legfölső szintjén foglalnak helyet. A drapéria vörös színe a babák öltözetén is visszatér. Az alsóbb szinteken udvari méltóságok, miniszterek, udvarhölgyek és zenészek helyezkednek el, szigorúan megszabott társadalmi hierarchia szerint. A legalsó szint a pórnépé, a szegényeké. A figurákat finoman megmunkált bútorok, eszközök, kocsik egészítik ki. A babaasztal dísze még a vázákba helyezett bimbózó cseresznyefaág, a női jellemvonások szimbóluma.
Az egy hétig kiállított babák előtt a kislányok új kimonóban megvendégelik barátnőiket, kialakult szabályok szerint énekelnek, játszanak és hagyományos ételeket szolgálnak fel egymásnak.
Egy ilyen babaünnep költői, gyönyörű ábrázolása látható Akira Kuroszava Álmok című filmjének egyik epizódjában.
Típusai:
A Gosho babák készítőinek eredeti célja az volt, hogy ajándéktárgyként kerüljenek az üzletek kirakatába ezáltal díszítsék a belváros kirakatait.
A Saga babák azok a gazdagon díszített babák, amelyeket először buddhista papok készítettek.
A Kyő babák híresek a nagyszerű, különleges-szövött viseleteikről, és Hakata babák pedig a szép kialakításukért.
A legelterjedtebbek mégis a Kokeshi babák, amelyek hengerelt fából készülnek, és japán minden városának kerületében megtalálhatóak.
Hát, azért nálunk se mindegy milyen a baba, de nem vesszük ilyen komolyan, mint ők. Nálunk ez csak egy játék, de igazán fontos! Bár jómagam soha nem szerettem babázni, mindig ,,boltosat" játszottam, Matt-től pedig furcsa lenne! De azért nálam sem hiányoztak a gyerekkort meghatározó babák és kellékeik! Nézzünk magunkba és jusson eszünkbe mennyire is szerettünk valaha játszani, igazi kis komisz gyerekek lenni!
Üdv.: Kara&Matt |