Japn trtnete a mitolgia szerint

Japn sidk ta a vilg egyik legklnsebb s legbonyolultabb kultrja. Elszigeteltsge nem csak fldrajzi, hanem etnikai s civilizcis tekintetben is jelents. Annak ellenre, hogy a kelet-zsiai civilizcis vezet rsze, ksn s lassan rte el a kontinens kultrja. A sok tvett hats s izolltsg egy sajtos, de az utnzsban is egyedi civilizcit hozott ltre. A msodik vilghbortl eltekintve azt tapasztaltuk, hogy a japnok viszonylagos harmniban ltek csendes-ceni szomszdaikkal. A XX. szzad esemnyeit nem szmtva, a szigetorszgnak zsira s a vilgra kevs hatsa volt.
Japnnak olyan politikai rendszere volt, amelyben a mrtktelen ambci ltalban nem ttte fel a fejt. A hatalmi problmk egy lpcsfokkal lejjebb jelentkeztek. A csszr elssgt soha nem krdjeleztk meg, anlkl szortottk httrbe uralkodikat, hogy az egsz politikai s trsadalmi rendszert megvltoztattk volna. Egy japn rendszervltozs ltalban csaldok kztti vltst jelentett a hivatali hatalom birtoklsban s az adszeds jogban.
A japn mitolgiai s trtneti forrsok sokrtek. Ezek kz tartozik a Kodzsiki („Rgi trtnetek feljegyzsei“), amely 712-ben k eletkezett. Lnyegt tekintve kt elklnthet rszre tagolhat. Az egyikben a megszilrdult Jamato udvar elmondja az uralkodhz s a nemesi csaldok valsgos vagy vlt eredett. A msikban hitregket, nekeket, rvid trtneteket tallhatunk. A msik forrs, a Nihongi 720-ban szletett s kiegsztve az elzt, egszen 700-ig kveti az si japn trtnelmet. A forrsok kz sorolhatk mg a Fudokik („Tartomnyok s szoksok lersa“) s a Kogosui nev papi krnikk („si mondsok gyjtemnye“) is.
Japn keletkezse a mitolgia szerint
A trtnetek hrom ciklusban s klnbz helyen jtszdnak le. Az els, kozmolgikus ciklus helyszne a Takama no Hara („Magassgos gi sksg“) s a Jomi no Kumi („Holtak birodalma“). A kvetkez kt helyszn a fldi Izumo s Himuka helysg. A mtoszokban prhuzamok figyelhetk meg ms npek hasonl trtneteivel (pl. grg mtoszok, urli hitregk, magyar npmesk stb.)
A mitolgiban nem tallhat egysges teremt, nmagtl jtt ltre az si rend. Az istenek ndhajtsbl bjtak el. „Az sanyag mr srsdni kezdett, de az alkoter s a forma mg nem jelent meg. Mg nem voltak nevek s nem volt tevkenysg, ki ismerhette volna ht fel az sanyagban rejl formkat? Mgis, ppen amikor az g s a fld elvlt egymstl, a Hrom Isten a vilg salkotjv vlt.” Ez az elem prhuzamos a grg kozmognival (Khaosz–Gaia–Ersz). Elszr hrom kami (isten, szellem) jelent meg: Ame no Minakanusi no kami (gi istensg, „A Szent Kzp Ura“), Takami Muszubi no kami („A Magassgos Szent Alkots istene“) s Kami Muszubi no kami („Isten Alkotta Isten“). ket isteni genercik kvettk, szmunkra viszont csak az utols pr a fontos.
Izanagi (Az els frfi vagy „Hvogat Isten“) s Izanami (Az els n vagy „Hvogat Istenn“) vgezte el az istenek parancsra a vizek s a szrazfld sztvlasztst. „…majd lefel dfve a drdt jl megkevertk a tenger vizt, hogy csak gy zubogott. s amikor visszavontk a drdt, a ss vz annak hegyrl cspgve megszilrdult, s szigett vlt.” Ezen a szigeten kezdtk meg a tbbi istensg teremtst. Az els alkalommal hibt kvettek el, mert a n szlalt meg elszr, gy a gyermekeik torzszlttek lettek. Az isteni utasts hatsra a hibt kijavtva – azaz Izanagi kezdemnyezsre – sorra szlettek az egszsges istenek (szigetek). Teht a mitolgia szerint az istenek teremtettk Japnt. Japn neve is erre vezethet vissza. Els neve az Asihara no Makacu Kumi („Ndas sksg kzps orszga“) volt hiszen a kamik ndhajtsbl bjtak el. A msodik nv is az si hitregkhez kapcsoldik, ez az Omogoro-dzsima („Magtl sszell“). A harmadik nv mr trtnelmileg igazolhat, a Jamato-koku („Jamato orszga“) a kialakult egysges llam ltre utal. A ma ltalnosan elfogadott Nippon („A felkel nap orszga“) nv knai eredet.
dv.: Karana&Matt
Forrs: Terebess zsia E-Tr |