Japn otthon s dekorci
letnk egyik fontos s meghatroz esemnye laksunk kivlasztsa, ptse. Miutn felhztuk az alapokat arra treksznk, hogy sajt stlusunkat kifejez, mgis valamihez ragaszkod otthonos krnyezetet teremtsnk meg. Elkpzelseink tkrzik lmainkat s jellemnket, megvalstsuk melengetik keblnket s lelknket. Egy fraszt nap utn mi is lehet ahhoz foghat, hogy lmaink nappalijban dlhetnk el kedvenc kanapnkban s csodlhatjuk mindazt, amit mi alkottunk sajt megnyugvsunkra. Japn is megalkotta maga stlust errl runk nektek pr sort:
A zen buddhizmus filozfija, tallkozva a japn ember precizitsval, tkletessgre val trekvsvel, sajtos, letisztult formavilgot teremtett. Ebben a stlusban nem tallkozunk hivalkod klcsnnel, a trgyak szpsge pont az egyszersgkben rejlik. A tiszta, kuszasgoktl mentes geometria segti a szemlldt, hogy gondolataiban rendet, lelkben harmnit teremtsen.
A tvol-keleti vilg kezdetben leginkbb titokzatossgval keltette fel a nyugati vilg rdekldst. Ma mr sok rszlett ismerjk a keleti kultrnak, st kezd beplni az letnkbe is, gondolj csak a sushi-ttermekre, a meditcis s a keleti filozfit oktat kzpontokra, vagy a keleti sportokra, amelyet manapsg mr haznkban is brki zhet. St, a japn filozfia a nyugati vilg ptszeit s designereit is megihlette.
Japn egy misztikus orszg, amely specilis harmnijt azzal teremtette meg, hogy hossz idn keresztl senkit sem engedtek a sziget fldjre lpni. Misztikus lett azrt is, mert nem csak nem jrtak ott az emberek, hanem nem tudtak rla, s ezrt kitalltak dolgokat, amelyek vagy igazak voltak vagy nem, s leginkbb azrt, mert amikor megnyltak Japn kpzeletbeli kapui, akkor csods birodalom trult a nyugati emberek szeme el.
Japn nmagban vve harmnit mutat. Tudjuk, hogy a technika tern a legfejlettebbek, oktatsukat tekintve a legszigorbbak, a tanulst s a munkt tekintve pedig, legszorgosabbak. Azt is, hogy mvszetk csodlatos, nyelvk szimbolikus, s meseszp, fegyverksztsk lenygz, tncaik, zenjk szvet melenget.
Valahogy gy jellemezhetnnk. Ennek pedig, egyik f oka, maga a Japn trrendezs, a Japn bels tr, amely tiszta, polt, egyszer, tudatos s szp. Mint ilyen pedig, lehetsget ad a benne laknak:
1. otthon rezni magt
2. felfedezni benne szemlyes jegyeit
3. idejt hasznos dolgokra fordtani
Noha a valdi Japn stlus ettl eltr, ltezik dsztmvszete, s szeret a formkkal jtszani, mgis sszessgben letisztult. A trgyakbl a trben kevs van viszonylag, eurpai szemmel, pp annyi, amennyi kell, se tbb, se kevesebb. A trolsnak ltalban nincsenek lthat nyomai, egyes helyisgekben egyltaln nem trolnak ruhkat. Vannak szobk, amik senki-terletei, vagyis amely szobban egyetlen csaldtag sincs otthon, ezek a kzs, s vendgfogad terek. Minden trgy mvszien illik a trbe, a szneket tekintve a fehr, a fekete, a homok, a natr, a beige a mandula, vagyis a termszet sznei ksznnek vissza, olykor a zlddel karon ltve.
Az elrendezs mindig harmonizl a termszettel, a trnek kze van a krnyezethez, ez is egy misztikus tuds, hiszen ami nincs kapcsolatba krnyezetvel, az elveszett, tpllhatatlan s magnyos. gy teht az ajtk s ablakok a termszet legszebb rszei fel esnek. Tgasak. Egyarnt rnykolhatk, vagy feltrhatk, s a bels terek, melyekbe ezek a nylszrk vezetnek, fnyesek s tgasak. A tr egyedisge, hogy mindig van benne egy-kt zug, lehetsg, hogyha intimszfrt kell alaktani, oda be lehessen vackolni.
Jellemz a rend, s hogy nem halmoz fel sok felesleges holmit. A magnjelleg dolgokat elzrja. Tisztelettel bnik a plafon fel es falszfrval, vagyis a falak fels harmadval, nem pti be a falakat mindentt plafonig, mert az megfojtja a benne lket. Hagy teret a trgyak kztt, hogy azok is llegezhessenek, ezltal lettel telik legyenek.
E cikk vgigolvassa utn kaphattunk egy kis zeltt Japn otthonaibl. Akinek megnyerte tetszst kutasson mg egy kicsit s belecsempszve egyni tleteit alkossa meg lmai otthont! J munkt!
dv.: Kara&Matt |