Japán legyezők
Talán az elegancia és a kifinomultság vagy esetleg a nőiesség növelésének köszönheti népszerűségét a Japánok által feltalált összecsukható legyező. Biztosan mindenki kívánkozott már egy, a számára legmegfelelőbb és legszebb legyező megtalálására. Jómagam is büszkélkedhetem egy apró kis kézi legyezővel, melynek az illata fogott meg igazán. A fali legyezőnk pedig mintázatában nyerte el tetszésemet. Ló alakzataival és piros geometriai alakjaival összhangban van a szobámmal. Nézzünk utána egy kicsit kedvenc tárgyaink eredetének!
A japánok nem híres feltalálók, de mindabból, amit másoktól átvesznek, jobbat és kisebbet csinálnak. Az időszámítás utáni első évszázadokban a legyezők összehajtható fajtáját is ők ötlötték ki – a legenda szerint a denevér szárnya, a tudós találgatás szerint a biró pálmalevél bordái inspirálták őseiket, de technikailag mindenképpen a kínaiaktól átvett merev papír legyezőkből újították. Hamarosan az lett legfőbb kivitelük vissza Kínába. Sőt – kínai közvetítéssel – az első japán exportcikk Európába.
Az 1500-as évek végére a kínai piac telítődött, és nem áhították többé a hajtogatható export legyezőt. De a japán kereskedők nem engedtek, felbérelt kalózokkal kényszerítenék rájuk a nemkívánt árut. Elgondolkoztató, ugye... A japánok imádják az összecsukható dolgokat – lampiont, paravánt, batyu-kendőt (furoshiki), ernyőt (az összecsukható esernyő-nyél is japán találmány). Az ágyukat is – ami földre terített derékalj csupán – nappalra összegöngyölik és faliszekrénybe zárják.
Az összecsukható legyező a japán kultúra metafórája lehetne; a geometria nyelvén szólva a kétdimenziós síkot egydimenziós vonallá zsugorítja. Rögtön el is lehet rakni a kimonó ujjába. A japánok számára a legyezés a valóság meghívása, magukhoz tessékelése – a legyező összecsukása pedig a valóság egyfajta fogalmak nélküli megragadása, majd megőrzése, mondhatnánk „zsebre-vágása”. Ezért olyan alkalmas szimbólum a vallásos ceremóniákhoz, az udvari öltözet tartozéka is, nélkülözhetetlen a hagyományos japán színpadi tánchoz, a dráma minden fajtája, különösen a nő és a kabuki számára, számtalan rítushoz a teaszertartástól a temetésig. Félkör alakja – olyan, mint a szent Fuji-hegy – már önmagában is gyönyörű a japán szemnek. Ezért előszeretettel festenek rá; a legyező magukkal vihető, összecsukható festmény. Kinagyított változataikat eleve a falra szánták, ez is cserélhető, összehajtható, eltehető, akár a távol-keleti tekercskép – a japánok irtóznak az állandó képektől, hiszen minden évszakhoz más és más illik. Nálunk a legyező egzotikus szobadísz, némelyek gyűjtik is, de ne feledjük, a legyező hűs szellő keltésére is használható.
Üdv.: Karana&Matt |