Japán sushi
Biztosan mindenki kíváncsian olvasgatott már utána Japán specialitásának, a sushi elkészítésének. Íncsiklandozó és formás ételük belopta magát mind az európai, mind a magyar konyhákba. Gyorsan és egyszerűen elkészíthető, csupán a megfelelő alapanyagokat kell beszereznünk. Ha pedig nem is vagyunk konyhatündérek, keressünk a közelünkben egy Sushi bárt, melyet elnevezhetünk kedvenc helyünknek!
A sushi különleges egzotikus ízvilággal rendelkezik, ezért mindenképp érdemes megkóstolni. Először talán szokatlannak tűnhet a különleges íz, de aki egyszer megszereti később is szívesen tér be egy sushi-bárba, vagy rendel egy sushi tálat egy esti vacsorára. A sushi rendkívül értékes tápanyagforrás, rengeteg fehérje, valamint jód található benne, viszont zsírtartalma igen alacsony, ezért nagyban hozzájárul az egészséges életmódhoz. Taurin tartalma miatt csökkenti a koleszterinszintet és az érfalakra is jó hatással van, emellett az olajos halak omega 3 és omega 6 zsírsavakat tartalmaznak, amik a szívbetegségekkel szemben nyújtanak védelmet. A tengeri alga rengeteg vitamint és hasznos ásványi anyagot tartalmaz (gazdag proteinben, kalciumban, karotinban, foszforban és vasban).
A sushi szó jelentése: hosszú-élet-költemény. A sushi az élelmezéstudósok szerint nagyon egészséges étel: finom, könnyű, alacsony kalóriatartalmú. A sushi eredetileg úgy keletkezett, hogy a nyers húst rizsbe csomagolva tárolták, így tovább friss maradt. Csak később kezdték el együtt fogyasztani a kettőt. Ma a sushi nemcsak Japánban, hanem külföldön is népszerű fogássá vált. Ahhoz, hogy az emberből itamae, azaz sushi-mester legyen, hosszú évek tanulása szükséges. Addig is, íme egy kis rövid bevezető, hogy az étteremben ne legyünk tanácstalanok, mit kóstoljunk meg.
A sushi legfontosabb alapanyagai:
#kerek szemű (rizottó) rizs
#rizs-ecet
#szárított nori-lapok (papírvékony algalapok)
#wasabi (zöld színű japán torma)
#shoyu (japán szójaszósz)
#gari (ecetben eltett gyömbérszeletek)
#daikon (japán retek)
#wakegi (újhagyma)
#nyers hal
Az itamae legfontosabb munkaeszköze a hocho, a kés. A sushi elkészítésének egyik alapvető feltétele, hogy a kések borotvaélesek legyenek, mert csak éles késekkel lehet az alapanyagokat hajszálvékony szeletekre vágni. A sushi készítéséhez makisut, bambuszgyékényt is használnak, ennek segítségével készülnek a sushi-tekercsek.
A sushihoz köretként gyakran szolgálnak fel misolevest, italként legjobb saket vagy zöld teát inni hozzá. A sushinak két fő fajtája van: az egyik a nigiri sushi, ahol egy kézzel formázott rizsgombócon tálalják a halszeletet, a másik a maki sushi, ahol a rizs és a hal a nori-lapok segítségével kis hengerekké van formázva.
Üdv.: Karana&Matt |