Seijin No Hi
-A felnőtté válás napja-
Ha nagy leszek és betöltöm a 18. életévem, már igazi felnőttnek számítok. Autót vezetek, dolgozok, szavazok és keresem a nekem való partnert, akivel leélhetem az életem…így gondolkodik a kisgyermek arról a bizonyos napról, mikor elfújja majd a tortáján a gyertyát egy hatalmas party közepén, ahol mindenki őt ünnepli. A mi kultúránkban ez a szokás…de hogyan is lesz felnőtt egy japán gyermekből?
Japánban Nagykorúság napja az állami ünnepek egyike, egyértelműen az egyik legfontosabb esemény a 20. életévüket betöltő fiataloknak. Ettől a naptól válnak felnőtté. 1948-ban lett hiva-talos állami ünnepnap. Minden év január 15-én felköszöntötték a fiatalokat, akik ettől a naptól kezdve már hivatalosan is szavazhattak, fogyaszthattak alkoholt, vagy dohányozhattak. Japánban különösen szigorúan veszik ezeket a szabályokat. 2000-ben a ”Happy Monday” rendszere miatt megváltoztatták a fix dátumot, és úgy határozták meg, hogy minden év januárjának második hétfőjére essen.
Egyes legendák szerint 714-ben ünnepelhették meg először. Egy fiatal herceg új ruhát vett magának és egy egészen új hajviseletet kezdett hordani, hogy így jelezze: nagykorú lett. Az ünnep eredetét pedig egy Genpuku nevű szertartásig vezetik vissza. A 11 és 17 év közötti fiatal szamurájokat a ”beavatás” után már a közösség elismert tagjának tekintették. Ilyenkor megváltoztatták a hajviseletüket és kaptak egy ”felnőtt nevet” is. Sokakat távoli vidékekre küldtek, vagy egy-egy terület felügyeletét bízták rájuk. Egy szamuráj genpuku előtt nem házasodhatott meg. Később már minden társadalmi réteg részt vehetett ilyen eseményen. A lányoknál ezt a szertartást moginak nevezték, és 12–14 éves korban tartották.
Ez manapság már a Seijin no Shiki, vagyis a ”Felnőtté válás ceremóniája” nevet viseli. Általában reggelente a helyi önkormányzatok előtt gyűlnek össze a fiatalok, ahol hivatalosan is köszöntik őket, és apró ajándékot kapnak. Ezzel szeretnék őket rádöbbenteni, hogy ettől a naptól kezdve már felelősségteljes felnőttként kell gondolkodniuk és viselkedniük a mindennapi életben. Minden olyan fiatal érintett, aki az előző év március 31-e és az adott év április 1-je között lesz 20 éves. Érdemes még megemlíteni a Risshi Shiki szokást is, ami a 15 éveseket érinti. Ezen a napon az egész iskola előtt bejelentik mik a nagy terveik a jövőre nézve.
A fiatalok rengeteget költenek ilyenkor, főleg a lányok. Ezen a napon egy speciális ruha, az úgynevezett furisode a divatos viselet. A furisode jelentése: repülő, lebegő ruhaujj. A furisode ujja akár fél méter hosszú is lehet, eredetileg esküvőkön és a teaszertartásokon viselték. Nagyon drága és nem minden család engedheti meg magának, hogy megvegye. De persze erre is van megoldás. Ha a rokonoktól nem tudnak kölcsönkérni, elmehetnek az erre a napra specializálódott ruhakölcsönzőbe, ahonnan bárki beszerezheti magának. A fiúk tradicionális viselete a sötét kimono és hakama, ám manapság egyre divatosabb, hogy nyugati minta alapján öltöznek fel, öltönybe nyakkendővel. Egyes helyeken az a szokás, hogy a fiúk megfürdenek az ilyentájt 10 fok körüli tengerben, vagy hideg vízzel locsolják magukat egy szál ágyékkötőben. A köszöntő ünnepség után az újdonsült felnőttek meglátogatnak egy szentélyt és egészségért, sikerért, és pénzért imádkoznak. Az este eljövetelével, a fiatalok csoportokban elmennek diszkókba, bárokba, és megtartják első hivatalos görbe estéjüket.
Üdv.: Kara&Matt
|