Hina Matsuri
-Japán Babafesztivál-
A tél elbúcsúztatása után érezzük úgy igazán, hogy újjászületünk. A rügyező fák és a néhol előbukkanó napsugarak sejtetik velünk, hogy valami új kezdődik, valami csodás és felemelő, ami bennünket is kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá tehet. Japánban a rengeteg csodaszép évszak közül talán a tavasz a legmeghatározóbb, hiszen április hónap elején rügyezni kezd a sakura, elkezdődik az új tanítási év, az asztalra friss zöldsége (pl.: bambusz csíra) és kagylók, aligátorteknősök kerülnek. Újjáéled az egész kultúra és vele együtt mindaz, amit mi olyannyira szeretünk: Japán!
Japánban minden évben március 3-án megrendezik a Hina Matsuri-t, azaz magyarosabban a babafesztivált. Ekkor történik meg egy régi holdnaptár szerint a barackfa kivirágzása is, ezért ezt a régebben Barackfesztiválnak is nevezték. Ez az ünnep inkább csak a lányokról szól. Ezen a napon az ő egészségükért kell imádkozni. Amikor egy újszülött érkezik világra, akkor szokás ajándékozni neki egy babakészletet, amivel nem játszhat, de minden március 3-án ki kell őket állítani a szobába. A kisebb lányok babáknak öltöznek be, majd így kell elmenniük egy templomba, ahol dalokat énekelnek.
A babák 1000 évvel ezelőtti császári párt ábrázolnak korabeli öltözetben és díszes kísérettel. A készlet anyagi helyzettől függően lehet egész picitől kezdve akár 6-7 lépcsős is. A legfontosabb a tetején ülő Heian-kori ruhás császári pár, ez sehonnan sem hiányozhat. A többi lépcsőn találhatóak az udvarhölgyek, a nászajándékok, a miniszterek, szolgákkal, zenészekkel. Akár 15-20 baba is lehet, mind aprólékosan kidolgozva.
Az ilyen készletminden kiegészítővel együtt akár 150-500 ezer yen között is lehet (körülbelül 1 millió forint). Ezt a nagyszülőknek kell megvenniük, vagy a sajátjukat továbbadniuk.
Ügyelni kell arra, hogy a fesztivál befejeztével még március 3-án el kell csomagolni a babákat, különben vénlány marad a gyermek.
Ez az egy napos ünnep Kínából származik. Hagyományosan úgy tartották, hogy ha egy rossz szerencsét ráruháztak egy babára, majd a folyóba dobták, azzal a rossz szerencse is tovaszáll.
A legelső babafesztivált Hacudzekku-nak hívják. Ezt azért tartják meg, mert úgy hiszik, hogyha egy kislány születési idejét rárakják egy bábura, majd azt egy csónakkal együtt vízbe eresztik, akkor ezzel elszáll a rossz szerencséjük.
Hagyományos itala a sirodzoke, ami erjesztett rizsből készül, tradícionális étele a hinaarare, ami rizsből készült édességet jelent.
A fiúk számára is tartanak egy „babás” ünnepet, mégpedig május 5-én. 3 lépcsős állványra szamuráj öltözetű harcosokat állítanak nekik. Szamuráj sisak kicsinyített mását is elhelyezik az állványnál, hogy a fiúk erősek és egészségesek legyenek, mint a szamurájok.
Üdv.: Kara&Matt
|