Paris japonica
Japánul: キヌガサソウ属, a Kinugasasou
Jelentése: lombkorona-növény
A zászpafélék családjának Paris nemzetségbe tartozó növényfaj. Különlegessége, hogy az eddig vizsgált szervezetek közül a legnagyobb méretű, mintegy 150 milliárd bázispár hosszú genommal, 40 kromoszómával rendelkezik. Japán szubalpin területein őshonos. Lassú növésű évelő növény, rendkívül magas a mutációk veszélye, melynek valószínűsített oka a nagy génkészlet. Júliusban virágzik. Mutatós, fehér színű, csillagra emlékeztető virágai egyetlen örvben nőnek, a kb. nyolc szárlevél fölött. A hűvös, árnyékos, nedves termőhelyet kedveli.
A jelenlegi tudosítások szerint a ritka Paris japonica genomja 50-szer akkora, mint az emberé. A növény genetikai kódjának a feltérképezését a londoni Királyi Botanikus kert kutató végezték. Megállapították, hogy ez a virág 150 milliárd bázispárral a legnagyobb ismert genom, egyetlen sejt DNS-e kinyújtva a Big Bennél magasabban lenne (körülbelül 90 méter). 19 milliárd bázispárral előzi meg az eddigi csúcstartót, az etióp gőtehalat, mely 130 milliárd bázispárral rendelkezik.
Nos, mi sem vagyunk nagy biológosuk, de nem nehéz leszűrni, hogy ez egy újabb hatalmas felfedezés a tudomány területén. Tudósaink nap mint nap találkoznak ilyen csodával, melyet a természet ad nekünk. Ilyenkor jövünk rá igazán, hogy a növényi populáció is fontos része az élet körforgásának. Ami pedig még külenlegesebbé teszi ezt a növényt, hogy a misztikumokkal övezett Japán föld ad neki otthont.
Üdv.: Karana&Matt
|